Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Ankara Rüzgarı

Ahval

Followers
Plays
Ankara Rüzgarı
16 MINJUN 22
Play Episode
Comments
title

Details

Geçen hafta CHP’li 96 milletvekili hakkında savcılıklar tarafından düzenlenen 217 yeni dokunulmazlık fezlekesi daha TBMM’ye gönderildi.  Bu fezlekelerin 141’inin Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla düzenlendiğini belirten Zülfikar Doğan böylece meclisin anayasa ve adalet komisyonundaki dokunulmazlık fezlekelerinin sayısının 1500’e yaklaştığını söyledi.

Ankara Rüzgarı’nda Türkiye gündemini değerlendiren Doğan’a göre HDP’lilerle ilgili fezlekelerden sonra iktidar tarafından ana muhalefet partisine yönelik atılan bu adımla CHP üzerindeki baskılarını artırılması, CHP’nin TBMM’deki vekil sayısının azaltılması, muhalefet blokunun daha da zayıflatılması hedefleniyor.

Bir haftada 217 fezlekenin birden düzenlenmesinin geçen hafta bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında bu konuda da mutabakata varıldığının işareti olarak görülebileceğini söyleyen Doğan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in gösterdiği tepkiye karşılık iktidar ortaklarının bu süreci yürütmekte kararlı gözüktüğünü vurguluyor.

HDP’nin Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’nün açıklanan deklarasyonla sonuçlanması ardından baroların yeni avukatlık yasasına karşı Ankara’ya yürüyüşleri ise devam ediyor. 50’den fazla baro başkanı çeşitli illerden başlattıkları “Savunma Yürüyüşü” ile hazırlanan yasa değişikliklerinin yargı üzerindeki etkilerine ve savunma hakkının kısıtlanması girişimlerine dikkat çekme çabasında.

Mısır Devlet Başkanı Sisi’nin Libya’ya müdahale açıklaması ve Türkiye’nin tepkisini de değerlendiren Zülfikar Doğan Türkiye’deki iç ve dış politika, ekonomi alanındaki diğer başlıkları da yorumladı.