Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Ankara Rüzgarı

Ahval

Followers
Plays
Ankara Rüzgarı
11 MINJUN 19
Play Episode
Comments
title

Details

Ankara gündemini yorumlayan Zülfikar Doğan, dün 6 ay sonra sürpriz şekilde yüz yüze görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin meclisin gündemine getirilecek yeni yasalar geçtikten sonra tatile girmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

Erdoğan ve Bahçeli İstihdam Kalkanı, Barolar yasası ve küçük yaşta evliliklere ilişkin af düzenlemesi üzerinde durdukları siyasi partiler, seçim yasası meclis iç tüzüğü ve dokunulmazlıklar konusunun 1 Ekim’de meclisin yeni yasama dönemine kadar hazırlanması konusunda mutabakata vardılar. 

Diğer yandan dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da yer aldığı kalabalık bir heyetin Libya’ya gerçekleştirdiği günü birlik ziyaret Libya’da yeni gelişmelerin ve Trablus yönetimi ile  ticari, enerji, güvenlik alanlarında yeni anlaşmaların habercisi olarak görülüyor.

Türkiye’nin ilk özel GSM operatörü Turkcell’in hisselerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından alınması ve bir anlamda Turkcell’in devletleştirilmesi bir diğer kritik ekonomik gelişme. Daha önce Lübnanlı Hariri ailesinin Oger Telekom şirketine satılarak özelleştirilen Türk Telekom  bankalardan aldığı milyarlarca dolarlık kredi borcunu ödeyemeyince alacaklı bankaların yönetimine geçti. Hazine ve Ulaştırma bakanlığının da imtiyazlı hisseye sahip olduğu Türk Telekom bir anlamda kamu özel ortaklığına dönüştü. Yürk Telekom’un da hazine hisseleri varlık fonunda. Şimdi de Türkcell’in İsveçli Telia Sonera’ya  ait hisseleri ve Çukurova Grubunun imtiyazlı hisseleri TVF’ye geçince TVF Türkiye’nin en büyük dünyanın da sayılı telekomünikasyon şirketlerinin sahibi konumuna geldi.

Döviz hesaplarının 203 milyar doları aşarak yeni bir rekor kırması, yabancı yatırımcı kaçışının artarak devamı ve MB rezervlerindeki erime ekonomideki diğer sıcak gelişmeler. Kıdem tazminatını ortadan kaldırmak için oluşturulması planlanan yeni fon ve İşsizlik Fonuna işveren katkısının artırılması hazırlıkları da çalışma dünyasını karıştıran düzenlemeler. İşverenler bir araya geldikleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fut Oktay’a “Bizi yakmayın” diye seslendiler.